آخرین خبرها

ما در راهرو ۱۴- غرفه ۳۱ چشم انتظار دوستانیم سرانجام رسول آفتاب به نمایشگاه کتاب آمد و نیامد!

9973_981

مادر راهرو ۱۴- غرفه ۳۱ چشم انتظار دوستانیم

سرانجام رسول آفتاب به نمایشگاه کتاب آمد و نیامد!/

بعضی کتاب­ها در نظر مسئولین، همبرگر ­دیده می­شود

جای بیداری اسلامی را با توپس، توپس  شهرداری پر کردند

فرهنگ،هم در کارگزاران مظلوم بود، هم در اصلاحات، هم …

بی­ مهری دست اندرکاران بیست وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، حضور مؤسسه فرهنگی هنری رسول آفتاب را درنمایشگاه امسال با دو روز تأخیر مواجه کر­د.

البته این به معنی حضور واقعی نیست، چرا که طرح داده بودیم مثل سال­های گذشته سلسله نشست­هایی با حضور فعالان فرهنگی کشورهای مختلف، با موضوع بیداری اسلامی، در بخش فعالیت­های جنبی نمایشگاه برگزار نماییم، که هیچگاه با این طرح موافقت نشد.

اکنون حضور ما تنها درشبستان، جهت عرضه­ی محصولات است که موافقت با آن نیز قصه­ ای داشت!

پس از رایزنی دوستان، ابتدا مسؤلین  نمایشگاه بر ما منت نهاده و رضایت دادند برویم در حیاط مصلی بساط کنیم!

البته تقصیری نداشتند. چون بعضی کتب ما به قدری داغ­ و فلفلی ­اند که در نظر آن­ها شبیه همبرگر و چیزبرگر ­دیده می­شوند!

تا این که دوست ارجمندم آقای کریم­پور؛مدیر انتشارات روایت فتح وقتی اوضاع را این­ گونه دید معرفت ویژه­ ای به خرج داد ویک ردیف طلایی از غرفه­ اش را اختصاص داد به کتب رسول آفتاب. رفته بودیم بالا تا نمایندگی فروش محصولات رسول آفتاب را رسماً به روایت فتح تفویض کنیم که مسئولین نمایشگاه فرمودند؛ یه علت عدم حضور یکی از غرفه­ داران، می­توانیم شما را جایگزین آن­ها کنیم.

مکانی بود درجه سه! اما دراین وانفسا که تصمیم داشتند راهمان ندهند، غنیمتی بود.

البته پیش از این رسول آفتاب نشان داده بود، ضعف جا را می­تواند با قوت برنامه پوشش دهد.(مثل سال گذشته که درپشت بام مصلی بودیم.)اما امسال اجازه­ی آن­گونه فعالیت­ها هم از رسول آفتاب سلب شد.

در هر حال انتظار می­رود متولیان فرهنگی برای این برخورد خود ادلّه ­ای منطقی ذکر کنند.

وقتی با حضور ده ها مؤسسه که حجم فعالیت آن­ها بسیار کم­تر از رسول آفتاب است، موافقت کرده ­اند، چرا با حضوررسول آفتاب مخالفت کردند؟

وقتی با حضور ده ها ناشر که تعداد کتب چاپی آن­ها به حد نصاب نرسیده، موافقت شد، عدم موافقت با حضور انتشارات رسول آفتاب چه معنی دارد؟

اگر برپایی سه دوره جشنواره مردمی داستان فتنه و بیداری اسلامی در سطح ملی و بین المللی  حضور فعال طی دو دوره گذشته در نمایشگاه های بیست و چهارم و بیست و پنجم و برپایی محافل گفت و شنود علمی،فرهنگی و سیاسی با حضور ده ها نخبه­ ی ایرانی و خارجی- چاپ ۱۵ عنوان کتاب محصول جشنواره داستان، با موضوع؛ فتنه، بیداری اسلامی و شهدای هسته­ ای- و … از نظرارشاد دلایل قانع کننده­ای برای استمرار حضور در نمایشگاه کتاب نیست،

پس بفرمایند چه نوع فعالیتی آن­ها را قانع می­کند؟

چگونه است، در سال گذشته  که فضای نمایشگاه۲۰ هزار متر مربع کوچک­تر از امسال بود   جایی برای حضور رسول آفتاب پیدا شد، اما امسال با این همه اضافات، رسول آفتاب اضافی تلقی شد؟

۲۰ هزار متر مربع جدید،بعلاوه فضای تغییر کاربری داده شده­ ی فعالیت­های جنبی، به چه فعالیتی اختصاص پیداکرد؟ (البته چادر بزرگ بیداری اسلامی سال گذشته را دیدم؛ امسال دست بچه ­های شهرداری بود و بازی “من می­گم پاشو، تو پا نشو! من می­گم بیشین، تونشین!”راه انداخته بودند! و صدای توپس، توپس موسیقی­ شان تا در جنوبی هم می­ آ مد، تا همه­ ی خواب­ها را بیدار کند و جای بیداری اسلامی سال گذشته هم خالی نماند!)

و نیز غرفه ویژه حضرت زهراسلام الله علیها را که به علت قرار گرفتن در پشت شبستان از دسترس و توجه بازدیدکننده­ ها به دور است.

جان کلام این که؛ ما فراموش نمی­کنیم؛ متولیان فعلی وزارت ارشاد غالباً افرادی اصول­گرا هستند، به همین خاطر دلمان بیشتر می­گیرد، وقتی می­بینیم هم باید در دوران کارگزاران خون دل خورده­ایم، هم دردوران اصلاحات و هم …

مظلومیت فرهنگ یعنی این!

بگذریم. ما در شبستان  راهرو۱۴ غرفه ۳۱ چشم انتظار دوستانیم.

رحیم مخدومی

۱۴/۲/۹۲

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>